Mainská mývalí kočka

Maine Coon ( MCO )

Historie
Jde původně o plemeno americké, což ostatně napovídá i samotné jméno kočky. Poprvé byly tyto kočky spatřeny ve státě Maine a od toho je částečně odvozeno jméno plemene. Její druhé jméno ,,mývalí '' bylo kočce přiřazeno díky jejímu chocholatému ocasu, který nápadně připomína medvídka mývala.

Charakter
Mainské mývalí kočky mají velice přátelskou povahu. Jsou to velice hraví a upovídaní domácí mazlíčci. S lidmi dokáží navázat velice pevný vztah. Milují děti, dobře vycházejí s ostatními kočkami a i dokonce se psy. Jejich typickou povahou je jejich přítulnost a umazlenost. Samozřejmě, že každá kočka je svou povahou jedinečná, a tak se mezi nimi najdou i takové , které se raději uvelebí v blízkosti svého majitele, než v jeho náruči. Rády se zapojují do všech aktivit a jejich hravost jim většinou vydrží po celý život.

Typické rysy
Obzvláště velká a robustní kočka, která má statné a svalnaté tělo se silnou kostrou. Kocouři mohou vážit až 10 kg a měřit až 1 metr. Kastráti mohou dosahovat ještě větší váhy až 12 kg. Kočičky bývají menší než kocouři a jejich průměrná hmotnost je kolem 6 až 7 kg.

Do plné velikosti dorůstají až poměrně dlouho a to až mezi třetím a čtvrtým rokem života.

Hlava
Středně dlouhá, široká, se silnou bradou. Lícní kosti vysoce nasazené.

Uši
Velké, vysoké a vzpřímené, osazené chomáčky chlupů vyrůstající z vnitřní strany, na koncích jsou špičaté a zakončené štětinkami.

Srst
Polodlouhá, hustá, mírně mastná, se žádoucím límcem kolem krku.

Ocas
Dominantní, chocholatý, stejně dlouhý jako jejich tělo.

Tělo
Silné, velké a svalnaté s dlouhýma nohama.